Klub Miłośników Teatru

„ Świat jest teatrem, a aktorami są ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”- William Shakespeare (Szekspir)

Witamy na stronie internetowej koła teatralnego!

2014-2015

TYDZIEŃ TEATRU

"TY I JA - TEATRY TO SĄ DWA"

    W środę 25 marca przenieśliśmy się w świat magii, każdy miał na głowie swój zaczarowany kapelusz. Mogliśmy podziwiać nakrycia głowy w różnych kolorach i rodzajach od plażowych, aż po różnego rodzaju maski. Pod nimi kryła się cała nasza wiedza, którą na ten dzień ukryliśmy. Szkoła mieniła się różnymi kolorami. W ten dzień mieliśmy wyrazić siebie poprzez swój ubiór, uczniowie podeszli do tego zadania bardzo twórczo. Zwiedzając nasze korytarze, można było spotkać Chińczyka, Meksykanina, fanki Justina Biebera, cyrkowców itp. Nawet nasze panie nauczycielki wyjęły z szafy swoje najlepsze nakrycia głowy, wszyscy dobrze się bawili. W szkolnej bibliotece można było podziwiać wystawę różnego rodzaju nakryć głowy, przygotowaną przez naszą bibliotekę. Klasy pierwsze wybrały się do teatru na spektakl „Błysk rekina”. W poniedziałek 23 marca uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o przeczytanych dotychczas szkolnych lekturach. Po zapoznaniu publiczności z historią teatru, uczniowie  klas drugich  i trzecich przystąpili do konkursu.
W pierwszej konkurencji uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać rekwizyty znajdujące się na ich biurkach i dopasować do nich jedną z lektur poznanych w drugiej klasie. Druga konkurencja wprowadziła wszystkich w wyśmienity nastrój. Tym razem należało rozpoznać postać z takich dramatów jak: ,,Romeo i Julia", ,,Balladyna" ”Dziady cz. II” „Skąpiec”, „Zemsta”. Ostatnią z konkurencji  było dopasowanie cytatów do postaci z danej książki. Wszyscy z pewnością na długo zapamiętają tę niezwykłą zabawę i wiele się nauczą.

W czasie Tygodnia Teatru- we wtorek 24 nasza szkoła stała się także miejscem spotkań czarnych charakterów. Każdy uczeń, nauczyciel i pracownik naszej szkoły mógł wystylizować się na postać rodem z kryminału czy nie mniej popularnego ,,horroru" filmowego. W tym dniu odbył się również konkurs wiedzy o teatrze greckim i szekspirowskim. Najwyższy poziom wiedzy zaprezentowały klasy IIIB oraz IIe i IIc. Czwartek 26 marca był Dniem Szalonej Fryzury. Na głowach gimnazjalistów były uczesane przeróżne fryzury, każdy chciał się jak najlepiej zaprezentować. Mogliśmy zobaczyć różnego rodzaju warkocze, fale, loki, kucyki. Nawet chłopcy postanowili zaszaleć i zrobić wrażenie na innych. W piątek 27 marca odbyły się warsztaty teatralne dla klas drugich. Odwiedził nas aktor Jerzy Dziedzic z Teatru Polskiego w Bielsku Białej. Dla każdej klasy były to dwie godziny nauki poprzez świetną zabawę. Aktor wprowadził nas w tajniki gry aktorskiej, opowiedział nam tworzeniu scenografii, kostiumów, pracy nad dźwiękiem i oświetleniem. Mieliśmy szansę przymierzyć peruki z teatru. Dowiedzieliśmy się więcej o pracy aktora i nauczyliśmy się nowych sztuczek, poprawiliśmy swoją dykcję poprzez ćwiczenia. Niektórzy z nas mieli trudne zadanie odegrania jakiejś roli, ale oczywiście gimnazjaliści sobie z tym poradzili. Pan Dziedzic pokazał nam jak symulować latanie czy chodzenie. Nauczyliśmy się czegoś nowego dzięki dobrej zabawie, nawiązaliśmy parę ciekawych dyskusji na temat rzeczy związanych teatrem i spędziliśmy ciekawie czas. Spotkaniu towarzyszyła miła, przyjemna atmosfera. 30 marca- finał, podsumowanie Tygodnia Teatru, odbył się konkurs pt. "W cudownej krainie baśni i bajek". Gimnazjaliści walczyli o Złotą Maskę. Każda klasa wylosowała tytuł utworu i miała wykazać się inwencją twórczą oraz umiejętnościami aktorskimi, które potem zaprezentowały na szkolnej scenie. Uczniowskie popisy oceniali pani Królowa naszej krainy - pani mgr Małgorzata Kania oraz jej pomocnicy mgr Joanna Sergiel,  pani mgr Irena Wciślak oraz aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - pan Jerzy Dziedzic. W przerwie występów aktorzy z teatru „A kuku”, działającego w naszej szkole, zaprezentowali parodię dramatu J.Słowackiego pt. „Balladyna” a nasze tancerki zaprezentowały swój popisowy numer. Pierwsze miejsce- Złota Maska powędrowała klasa 2f z bajką "Świniopas", Srebrna maska będzie zdobić półkę klasy 3a, którzy przedstawili bajkę "Piękna  i Bestia". Brązowa Maska przypadła dla klasa 1b z "Calineczką". Wszyscy świetnie się bawili i na pewno nie mogą się doczekać kolejnego tygodnia teatru.

 

Dzień Teatru 042015

"Teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą."
Georg Philipp Friedrich von Hardenberg


Rozpoczęliśmy działalność w roku 2014/2015 i wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w naszych zajęciach!

Zajęcia odbywają się stale:

-poniedziałek 7.45-8.30

-czwartek 7.45-8.30

-Spotykamy się również po zajęciach lekcyjnych i w weekendy, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Do koła należą uczniowie zarówno z klas pierwszych, drugich i trzecich. Pracując nad przedstawieniami, piszemy samodzielnie scenariusze, szyjemy kostiumy, tworzymy dekoracje, układamy melodie, staramy się być oryginalni i jedyni w swoim rodzaju. Świetną imprezą okazał się Dzień Regionalny połączony z Dniem Edukacji Narodowej. Należy podkreślić, że włożyliśmy sporo wysiłku, żmudnej pracy i mnóstwo, mnóstwo prób. Opłaciło się, ponieważ uroczystość podobała się wszystkim. Przypomniano jak dawniej pieczono chleb, robiono masło, kiszono kapustę i aż żal bierze, że to wszystko powoli zanika. Zaproszone koła gospodyń wiejskich uświetniły dzień śpiewem, tańcami, występami, pokazami oraz tradycyjnym poczęstunkiem.

Kolejne działania podjęliśmy w związku z Tygodniem Tolerancji w naszej szkole. Przygotowano scenki związane z hasłem:
"Nie mów, że tolerujesz, po prostu toleruj". Myśląc ,co jest najważniejsze w życiu ,dochodzimy do wniosku, że przecież miłość
i jeszcze raz miłość. Stąd też spektakl "Romeo i Julia" w kabaretowym wydaniu wzbudził ogromny entuzjazm i długo po premierze go wspominano.

Na zaproszenie klubu 4H z Bieńkówki zespół przygotował scenki z życia mieszkańców wsi przygotowywujących się do Świąt Bożego Narodzenia, czyli "Wigilijna Uganiacka" i przedstawił na Powiatowym wigilijnym spotkaniu klubów 4H.

Czas na bajki. Zaczęliśmy od przedstawienia "Witaminki", zachęcając do zdrowego stylu życia. W Suchej Beskidzkiej w świetlicy profilaktycznej wystąpiliśmy z bajkami "Smerfy" i "Czerwony Kapturek" pracujemy dalej nad bajkami i zachęcamy wszystkich chętnych do współpracy.

Rozpoczęliśmy już działalność i wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w naszych spektaklach!

Zajęcia odbywają się stale:

-wtorek  7.45-8.30

-piątek  13.10-14.50

Opiekunem koła jest mgr Barbara Wierzbicka.

Spotykamy się również w razie konieczności po zakończonych lekcjach oraz w soboty. Przyjdź do nas!  Może masz ciekawy pomysł na realizację spektaklu i chcesz go zrealizować.

Przecież ty też możesz zostać aktorem!

    Obecnie grupa teatralna liczy około 50 osób. W związku z tym podzieliliśmy się na grupy i przydzieliliśmy zadania

 

-GRUPA KABARETOWA-Występuje w spektaklach.

-GRUPA SCENARZYSTÓW-Tworzenie scenariuszy.

-GRUPA SCENOGRAFÓW- Przygotowanie scenografii.

-OPRAWA MUZYCZNA.

-Odpowiedzialność za stronę internetową.

 

Nasze dotychczasowe działania:

 

- Wieczornica w kościele- "Różaniec z błogosławionym Janem Pawłem II."(22 października 2013),

- Obchody Złotych Godów-Występ kabaretu "A kuku"-"50 lat minęło jak jeden dzień..."-Impreza odbyła się w restauracji "Magnolia".(14 listopada 2013),

-Kabaret "A ku ku" w Osielcu-Wieczór kabaretowy (24 listopada 2013)

-Przedstawienie "Mur" -Tydzień tolerancji (25 listopada 2013)

-Bajki dla najmłodszych: "Piękna i bestia", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Kopiuszek na wesoło",

- Występy w przedszkolu w Budzowie i występy w świetlicy dla dzieci w Suchej Beskidzkiej